Gazeta Podatkowa nr 53 (1719) z dnia 2.07.2020
Wniosek o interpretację po zapowiedzeniu kontroli podatkowej
Nasza firma otrzymała zawiadomienie o zamiarze wszczęcia przez urząd skarbowy kontroli podatkowej w zakresie VAT. Mamy kilka wątpliwości co do poprawności rozliczeń za okresy, które mają być sprawdzane. Czy można złożyć wniosek o wydanie w tej sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej?
TAK. Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie dotyczącym planowej kontroli podatkowej można złożyć przed jej wszczęciem.
Druk wniosku o wydanie interpretacji podatkowej (ORD-IN) dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Przedmiotem indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych może być stan faktyczny, czyli sytuacja już zaistniała, lub zdarzenie przyszłe, czyli sytuacja, która nie miała miejsca, ale wystąpi lub może wystąpić w związku z planowanym przedsięwzięciem. Interpretacja podatkowa nie zostanie jednak wydana w zakresie tych elementów stanu faktycznego, które w dniu złożenia wniosku są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celno-skarbowej, a także gdy sprawa została rozstrzygnięta co do istoty przez organ podatkowy w decyzji lub postanowieniu. Stanowi o tym art. 14b § 5 Ordynacji podatkowej.
Możliwość wystąpienia o indywidualną interpretację podatkową jest wyłączona w sprawie będącej przedmiotem trwającej kontroli podatkowej. Jeżeli więc w omawianym przypadku firma otrzymała "tylko" zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, to nie ma przeszkód, aby złożyć wniosek o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie mającym być objętym sprawdzaniem. Trzeba to zrobić przed rozpoczęciem przez urząd skarbowy weryfikacji. Wszczęcie kontroli podatkowej następuje poprzez doręczenie podatnikowi upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie przez kontrolujących legitymacji służbowych. Jeżeli kontrolowanym jest osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, czynności te wykonuje się wobec członka zarządu, wspólnika albo innej osoby upoważnionej do reprezentowania danego podmiotu lub prowadzenia jego spraw. W przypadku gdy kontrola podatkowa dotyczy zakładu podmiotu zagranicznego, upoważnienie doręcza się oraz okazuje legitymację służbową osobie faktycznie kierującej, nadzorującej lub reprezentującej działalność prowadzoną na terytorium Polski. Kontrola podatkowa może rozpocząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia. Dopuszczalne jest przystąpienie do weryfikacji przed upływem 7 dni od dnia jego doręczenia. Wymaga to jednak zgody lub wniosku podatnika.
Interpretację podatkową niekoniecznie uzyska się przed zakończeniem kontroli podatkowej. Dyrektor KIS ma na jej wydanie standardowo 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku. Tarcza antykryzysowa wprowadziła przedłużenie trzymiesięcznego terminu wydania indywidualnej interpretacji podatkowej do 6 miesięcy. Dotyczy to wniosków złożonych i nierozpatrzonych do 31 marca 2020 r. oraz wniosków złożonych od 31 marca 2020 r. do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego w związku z COVID-19.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Inne zagadnienia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|