
Gazeta Podatkowa nr 67 (1421) z dnia 21.08.2017
Termin przedawnienia podatku a kontrola podatkowa
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Otrzymałem zawiadomienie z urzędu skarbowego o zamiarze wszczęcia kontroli w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. Czy rozliczenie dotyczące tego zobowiązania może być jeszcze przedmiotem kontroli podatkowej?
TAK. Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy i jak w danym okresie podatnik wywiązywał się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Urząd skarbowy ma prawo ją przeprowadzić do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego mającego być przedmiotem weryfikacji.
Urząd skarbowy przeprowadza kontrole podatkowe z urzędu.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podatek dochodowy od osób fizycznych za 2011 r., którego termin płatności upłynął 30 kwietnia 2012 r., przedawni się z dniem 31 grudnia 2017 r. Termin przedawnienia może być jednak dłuższy, jeżeli jego bieg nie rozpoczął się, został (zostanie) zawieszony lub uległ (ulegnie) przerwaniu. Wskazują tak art. 70 § 2-8 i art. 70a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.).
Urząd skarbowy może jeszcze do końca 2017 r. podjąć i prowadzić kontrolę podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. Samo prowadzenie kontroli podatkowej nie ma wpływu na bieg terminu przedawnienia sprawdzanego zobowiązania podatkowego - nie powoduje jego zawieszenia lub przerwania. Organ podatkowy może jednak, bazując na materiałach zebranych w toku kontroli podatkowej, wszcząć postępowanie karne skarbowe (działa w tym zakresie jako finansowy organ postępowania przygotowawczego). Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego nie rozpoczyna się natomiast, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, jeżeli zostanie wszczęte postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego związanego z niewykonaniem zobowiązania. Podatnik musi być przy tym zawiadomiony o tym postępowaniu najpóźniej w ostatnim dniu upływu podstawowego 5-letniego terminu przedawnienia. Zawieszenie następuje z dniem wszczęcia postępowania karnego skarbowego, a po zawieszeniu biegnie dalej od dnia następującego po dniu prawomocnego jego zakończenia. Wynika tak z art. 70 § 6 pkt 1 i § 7 pkt 1 Ordynacji podatkowej. Zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego następuje w wyniku podjęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Nie jest konieczne wszczęcie postępowania przeciwko osobie (podejrzanemu).
Postępowanie w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe może być przy tym zawieszone, jeżeli jego prowadzenie jest w istotny sposób utrudnione m.in. ze względu na trwającą kontrolę podatkową. Zawieszone postępowanie podejmuje się, jeżeli ustąpiły przyczyny uzasadniające jego wstrzymanie. Stanowi o tym art. 114a Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2137 ze zm.).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
12.04.2021 (poniedziałek)
15.04.2021 (czwartek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|