Gazeta Podatkowa nr 76 (1847) z dnia 23.09.2021
Kontrola celno-skarbowa u podatnika
Urząd celno-skarbowy wszczął w naszej firmie kontrolę, która dotyczy prawidłowości rozliczania VAT w latach 2018-2019. Jak długo może ona trwać?
Czas trwania kontroli celno-skarbowej nie powinien przekroczyć 3 miesięcy. Dozwolone jest jednak jego przedłużenie.
Kontrole celno-skarbowe mogą być podejmowane w celu weryfikacji prawidłowości wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Nastawione są jednak na zwalczanie przestępstw podatkowych i celnych naruszających bezpieczeństwo finansowe państwa, np. karuzeli VAT. Kontrola celno-skarbowa nie musi być prowadzona u przedsiębiorcy z zachowaniem limitów czasowych właściwych dla kontroli podatkowej wynoszących - w zależności od wielkości firmy - 12, 18, 24 albo 48 dni roboczych w roku kalendarzowym. Wynika to z art. 93 ustawy o KAS (Dz. U. z 2021 r. poz. 422 ze zm.). Kontrola celno-skarbowa powinna zasadniczo zakończyć się bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej wszczęcia, czyli od dnia doręczenia kontrolowanemu upoważnienia do jej przeprowadzenia. Nie dotyczy to kontroli wykonywanych na podstawie bezpośrednio stosowanych przepisów prawa UE albo na podstawie ratyfikowanej umowy międzynarodowej. Stanowi o tym art. 63 § 4 ustawy o KAS. Urząd celno-skarbowy ma obowiązek zawiadomić podatnika na piśmie o każdym przypadku niezakończenia kontroli we właściwym terminie, podając przyczyny jej przedłużenia i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Kontrola celno-skarbowa, w przypadkach określonych prawem, może być przekształcona w postępowanie podatkowe. Wymaga to wydania postanowienia. Nie przysługuje na nie zażalenie. Postępowanie podatkowe prowadzone jest przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, który sporządził wynik kontroli, na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Powinno więc zakończyć się zasadniczo w ciągu miesiąca. Dłużej mogą być wyjaśniane sprawy szczególnie skomplikowane. Na ich załatwienie są 2 miesiące. Od decyzji urzędu celno-skarbowego można odwołać się, z tym że sprawę odwoławczą prowadzi ten sam organ, który wydał zakwestionowane rozstrzygnięcie. Odwołanie powinno być rozpatrzone zasadniczo w ciągu 2 miesięcy.
Do wspomnianych terminów - dotyczących kontroli celno-skarbowej oraz postępowania podatkowego - nie wlicza się okresów zawieszenia postępowania, terminów dla dokonania określonych czynności oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy podatnika lub z przyczyn niezależnych od urzędu celno-skarbowego.
Przesłanki przekształcenia kontroli celno-skarbowej w postępowanie podatkowe:
|
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|