Gazeta Podatkowa nr 93 (1655) z dnia 21.11.2019
Likwidacja spółki jawnej w trakcie kontroli podatkowej
Wspólnicy zdecydowali się na likwidację spółki jawnej. Ma ona nastąpić z dniem 31 grudnia 2019 r. Urząd skarbowy przysłał tymczasem zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia w spółce kontroli podatkowej. Czy możliwe będzie zlikwidowanie spółki jawnej w trakcie kontroli podatkowej? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1248261)
TAK. Jeżeli spółka jawna zostanie rozwiązana w trakcie kontroli podatkowej dotyczącej jej rozliczeń, kontrola podatkowa będzie prowadzona z udziałem wspólników.
Urząd skarbowy ma prawo zweryfikować rozliczenia spółki jawnej w trybie kontroli podatkowej. Posiada ona status kontrolowanego np. w zakresie VAT. Kontrola podatkowa jest zazwyczaj zapowiadana poprzez doręczenie zawiadomienia o zamiarze jej przeprowadzenia. Wyjątki od tej zasady przewiduje art. 282c Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.). Kontrola podatkowa może rozpocząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia podatnikowi zawiadomienia. Jej wszczęcie może nastąpić w dowolnym momencie w tym przedziale czasowym. Dopuszczalne jest przystąpienie do kontroli podatkowej przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Wymaga to jednak zgody lub wniosku podatnika. Wszczęcie kontroli podatkowej wobec spółki jawnej następuje poprzez doręczenie wspólnikom upoważnienia do jej przeprowadzenia oraz okazanie przez kontrolujących legitymacji służbowych.
Rozwiązanie spółki jawnej w czasie trwania kontroli podatkowej nie uniemożliwia jej dokończenia. Jest ona prowadzona wobec byłych wspólników. Kontrolę podatkową prowadzi organ podatkowy, który ją wszczął. Stanowi tak art. 284aa Ordynacji podatkowej.
Rozwiązanie spółki jawnej nie powoduje również wygaśnięcia jej zobowiązań podatkowych. Odpowiadają za nie wspólnicy na zasadach określonych w art. 115 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy może żądać od byłych wspólników uregulowania zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie, gdy byli wspólnikami. Odpowiadają także za powstałe w tym okresie zaległości wskazane w art. 52 oraz art. 52a Ordynacji podatkowej, np. nienależnie otrzymane przez spółkę jawną zwroty VAT. Urząd skarbowy orzeka o odpowiedzialności wspólników w formie decyzji. Odpowiedzialność ta ma charakter solidarny i nie zależy od wielkości posiadanych przez poszczególnych wspólników udziałów, zaangażowania w działalność spółki czy stopnia przyczynienia się do powstania zaległości podatkowych.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|