Gazeta Podatkowa nr 22 (1793) z dnia 18.03.2021
Odpowiedź urzędu skarbowego na zastrzeżenia do protokołu kontroli
Urząd skarbowy przeprowadził w naszej firmie kontrolę podatkową w zakresie VAT. Wnieśliśmy zastrzeżenia do kończącego ją protokołu. W jakim terminie zostaną one rozpatrzone? Czy będziemy mogli po tym czasie złożyć korekty deklaracji uznanych za błędne?
Kontrolujący mają dwa tygodnie na rozpatrzenie zastrzeżeń wniesionych przez podatnika do protokołu kontroli. Korekty weryfikowanych deklaracji można złożyć do czasu wszczęcia pokontrolnego postępowania podatkowego.
Kontrola podatkowa kończy się w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu kontroli.
Przebieg kontroli podatkowej przeprowadzonej przez urząd skarbowy dokumentowany jest w protokole. Zawiera on m.in. wskazanie zakresu, miejsca i czasu kontroli, opis dokonanych ustaleń faktycznych, dokumentację dotyczącą przeprowadzonych dowodów, ocenę prawną sprawy. Podatnik, który nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w protokole, może wnieść zastrzeżenia lub wyjaśnienia. Powinien równocześnie wskazać stosowne wnioski dowodowe. Zastrzeżenia lub wyjaśnienia należy złożyć w ciągu 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli. Zarzuty mogą dotyczyć błędnego ustalenia stanu faktycznego, nieprzeprowadzenia niezbędnych dowodów, bezzasadnego podważania rzetelności ksiąg podatkowych czy sformułowania zdawkowej oceny prawnej sprawy. Kontrolujący mają obowiązek rozpatrzyć zastrzeżenia i w terminie 14 dni od ich otrzymania zawiadomić kontrolowanego o sposobie ich załatwienia, w tym wskazać te nieuwzględnione. Podają przy tym uzasadnienie faktyczne i prawne swojego stanowiska.
W przypadku gdy złożone przez podatnika wyjaśnienia lub zastrzeżenia do protokołu kontroli zostaną w całości uwzględnione, nie jest wszczynane pokontrolne postępowanie podatkowe, o którym mowa w art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej. Odmowy uwzględnienia uwag wniesionych do protokołu kontroli nie można natomiast zakwestionować. Od uzyskanej odpowiedzi nie przysługuje zażalenie, odwołanie czy skarga do sądu administracyjnego. Nie jest ona postanowieniem czy decyzją. Podatnik może w takiej sytuacji złożyć korekty deklaracji uznanych za zawierające nieprawidłowości - usunięcie wszystkich uchybień stwierdzonych w trakcie kontroli podatkowej pozwoli uniknąć postępowania podatkowego - albo czekać na wszczęcie postępowania podatkowego i wydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego czy zwrotu VAT.
Urząd skarbowy ma na podjęcie pokontrolnego postępowania podatkowego 6 miesięcy od zakończenia kontroli. Tylko w dwóch przypadkach może być ono wszczęte po upływie tego terminu. Po pierwsze, jeżeli podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w trakcie kontroli podatkowej. Po drugie, wtedy, gdy urząd skarbowy otrzyma od organów podatkowych lub innych organów informacje uzasadniające przeprowadzenie postępowania podatkowego.
Datą rozpoczęcia pokontrolnego postępowania podatkowego (które urząd skarbowy podejmuje z urzędu) jest dzień doręczenia podatnikowi postanowienia o jego wszczęciu.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|