ordynacja podatkowa, kontrola podatkowa, zobowiązania podatkowe, interpretacja podatkowa, KAS
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 2 (1773) z dnia 7.01.2021

Obowiązek złożenia przez przedsiębiorcę ORD-W1

Nasza firma zatrudnia cudzoziemców. Czy w związku z tym mamy obowiązek składać w urzędzie skarbowym informacje ORD-W1?

Wymóg złożenia ORD-W1 występuje w przypadku korzystania z usług lub pracy cudzoziemca opłacanego przez podmiot będący nierezydentem. Precyzuje to art. 82a Ordynacji podatkowej.


Druk ORD-W1 dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.


ORD-W1 to informacja składana przez osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, na rzecz których osoby fizyczne będące nierezydentami świadczą usługi (wykonują pracę) za wynagrodzenie wypłacane przez podmiot będący nierezydentem. Przykładowo, obowiązek jej przekazania może wystąpić, gdy cudzoziemiec (nierezydent) wykonuje pracę na rzecz polskiego przedsiębiorcy na podstawie umowy o pracę zawartej z zagranicznym pracodawcą. Polski przedsiębiorca składa informację, jeżeli:

1) w związku z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innymi ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi, których stroną jest Polska, może to mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób otrzymujących wynagrodzenie,

2) podmiot będący nierezydentem bezpośrednio lub pośrednio bierze udział w zarządzaniu lub kontroli podmiotu, którego dotyczy obowiązek informacyjny, albo posiada udział w kapitale tego podmiotu uprawniający do co najmniej 25% wszystkich praw głosu.

ORD-W1 trzeba złożyć dla każdego nierezydenta odrębnie. Informację przesyła się naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach opodatkowania nierezydentów będących osobami fizycznymi. Należy to zrobić w terminie do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym nierezydent rozpoczął świadczenie usług (wykonywanie pracy). W informacji wskazuje się datę rozpoczęcia przez nierezydenta świadczenia usług (wykonywania pracy) w kraju, planowany czas jego pobytu, a także szczegóły dotyczące wynagrodzenia: przewidywaną wysokość, rodzaj, formę i termin wypłaty. Podmiot raportujący ma jednak obowiązek podać te dane w zakresie, w jakim posiadał lub mógł je posiadać przy zachowaniu należytej staranności. Jeżeli jakichś informacji nie zna, np. wysokości wynagrodzenia cudzoziemca, to bez nich składa ORD-W1.

Niezłożenie informacji podatkowej w terminie niesie za sobą ryzyko odpowiedzialności karnej skarbowej. Takie uchybienie może być zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe. Wynika tak z art. 80 Kodeksu karnego skarbowego (Dz. U. z 2020 r. poz. 19 ze zm.). Przestępstwo skarbowe karane jest w tym przypadku grzywną od 10 do 120 stawek dziennych (za popełnione w 2021 r. grozi od 933,30 zł do 4.479.840 zł). Za wykroczenie skarbowe może być orzeczona grzywna od 1/10 do 20-krotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (za popełnione w 2021 r.: od 280 zł do 56.000 zł). Wykroczenia skarbowe o mniejszej szkodliwości społecznej załatwiane są w postępowaniach mandatowych. Grzywna nałożona mandatem karnym nie może przekroczyć podwójnej wysokości minimalnej płacy (obecnie 5.600 zł).

www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.