Gazeta Podatkowa nr 83 (1645) z dnia 17.10.2019
Informacje o umowach w ORD-TK
Nasza spółka z o.o. otrzymała z urzędu skarbowego wezwanie do złożenia informacji ORD-TK o umowach zawartych w 2018 r. z jednym z kontrahentów. Czy w tym zestawieniu należy uwzględnić tylko umowy pisemne?
NIE. W ORD-TK uwzględnia się wartość należności lub zobowiązań wynikających z pisemnych umów, a także faktur i rachunków.
Druk ORD-TK dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
ORD-TK to informacja o zdarzeniach wynikających ze stosunków cywilnoprawnych albo prawa pracy mogących mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego lub wysokość zobowiązania podatkowego osób bądź jednostek, z którymi zawarto umowę. Składają ją na pisemne żądanie organu podatkowego osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.
Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej przekazują ORD-TK, jeżeli suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10.000 euro. Trzeba wówczas wykazać wszystkie umowy z tym podmiotem bez względu na wysokość należności lub zobowiązań wynikającą z poszczególnych kontraktów. Osoby fizyczne wykonujące działalność gospodarczą i zobligowane do prowadzenia ksiąg podatkowych sporządzają ORD-TK w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli wartość należności albo zobowiązania wynikającego z jednorazowej umowy przekroczyła równowartość 3.000 euro. Obowiązek sporządzenia informacji dotyczy wówczas tej umowy. Po drugie, gdy suma należności albo suma zobowiązań wynikająca z umów zawartych w roku podatkowym z tym samym podmiotem przekroczyła równowartość 10.000 euro. W takim przypadku trzeba wykazać wszystkie umowy bez względu na wartość należności lub zobowiązań wynikającą z poszczególnych kontraktów.
W ORD-TK uwzględnia się nie tylko należności lub zobowiązania wynikające z umów sporządzonych na piśmie. Jeżeli umowa nie ma formy pisemnej albo nie określa wartości należności lub zobowiązań, pod uwagę bierze się kwoty z wystawionych lub otrzymanych faktur albo rachunków potwierdzających zawarcie transakcji. Wartość przedmiotu transakcji podaje się w ORD-TK w złotych. Kwoty zobowiązań lub należności wyrażonych w walucie obcej trzeba przeliczyć po średnim kursie ogłoszonym przez NBP na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym zawarto umowę lub wystawiono faktury bądź rachunki. Wynika to z § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 68).
ORD-TK sporządza się za okresy wskazane w żądaniu organu podatkowego i przekazuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia żądania.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|