Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (992) z dnia 20.07.2018
Obowiązki w zakresie JPK, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia z VAT
W lipcu br. rozpocząłem działalność gospodarczą i korzystam z podmiotowego zwolnienia z VAT. Czy mam obowiązek przesyłać JPK_VAT oraz przekazywać pozostałe struktury JPK na wezwanie organu podatkowego?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT.
Natomiast, jeżeli w formie elektronicznej prowadzi księgi podatkowe i wytwarza dowody księgowe, to na wezwanie organu będzie zobowiązany przekazać pozostałe struktury JPK. |
Obowiązek przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT w postaci JPK_VAT wynika z art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, w którym ustawodawca odwołał się do art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, czyli do ewidencji VAT prowadzonej przez czynnych podatników VAT.
Podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą i zwolnieni z VAT z uwagi na niski próg sprzedaży (do momentu przekroczenia, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł wartości sprzedaży - patrz: art. 113 ust. 9 ustawy o VAT) są obowiązani do prowadzenia ewidencji VAT, ale na podstawie art. 109 ust. 1 (a nie ust. 3) ustawy o VAT. Jest to tzw. uproszczona ewidencja VAT. W związku z powyższym Czytelnik nie jest objęty obowiązkiem przesyłania JPK_VAT.
Odnosząc się natomiast do kwestii obowiązku przekazywania pozostałych struktur JPK, należy wskazać, że wynika on z art. 193a § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym uregulowaniem, w przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.
Do struktur logicznych JPK przekazywanych na żądanie organu należą: JPK_KR (struktura dla ksiąg rachunkowych), JPK_WB (struktura dla wyciągu bankowego), JPK_MAG (struktura dla magazynu), JPK_FA (struktura dla faktur), JPK_PKPIR (struktura dla podatkowej księgi przychodów i rozchodów), JPK_EWP (struktura dla ewidencji przychodów).
Z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, że dla obowiązku przekazywania ww. struktur JPK na żądanie organu podatkowego wystarcza komputerowe prowadzenie ksiąg podatkowych. Ministerstwo Finansów informuje jednak, że obowiązek ten dotyczy wszystkich podatników, którzy prowadzą księgi podatkowe i wytwarzają dowody księgowe w formie elektronicznej. Jeżeli zatem Czytelnik spełnia ww. warunki, to na wezwanie organu podatkowego może być zobowiązany do przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych w postaci właściwej struktury JPK (fakt, że korzysta ze zwolnienia z VAT nie ma tu znaczenia).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|