ordynacja podatkowa, kontrola podatkowa, zobowiązania podatkowe, interpretacja podatkowa, KAS
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 59 (1413) z dnia 24.07.2017

Informacja o transakcjach z zagranicznym kontrahentem

Polski przedsiębiorca (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą) dostał od firmy holenderskiej zlecenie wykonania usług produkcyjnych. Firma holenderska nie ma oddziału na terenie Polski. Czy w związku z tą transakcją polski przedsiębiorca musi złożyć ORD-U?

ORD-U to roczna informacja podatkowa o umowach zawartych z nierezydentami w rozumieniu Prawa dewizowego składana przez osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Wynika to z art. 82 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.


Druk ORD-U dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.


Informację trzeba złożyć w przypadku dokonania transakcji z kontrahentami wskazanymi w § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie informacji podatkowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 68). Po pierwsze wtedy, gdy jedna ze stron umowy, bezpośrednio lub pośrednio, bierze udział w zarządzaniu lub kontroli drugiej strony umowy albo posiada udział w jej kapitale uprawniający do co najmniej 5% wszystkich praw głosu. Po drugie, jeżeli inny podmiot, niebędący stroną transakcji, równocześnie bierze udział, bezpośrednio lub pośrednio, w zarządzaniu lub kontroli podmiotów będących stronami umowy albo posiada udziały w kapitałach tych podmiotów uprawniające w każdym z nich do co najmniej 5% wszystkich praw głosu. Po trzecie, gdy nierezydent będący stroną umowy posiada w Polsce przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo. Nierezydentem w rozumieniu Prawa dewizowego jest osoba fizyczna mieszkająca za granicą, osoba prawna mająca siedzibę za granicą, a także inny podmiot z siedzibą za granicą posiadający zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Nierezydentami są również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów. Stanowi tak art. 2 ust. 1 pkt 2 Prawa dewizowego (Dz. U. z 2017 r. poz. 679). Zastrzega się przy tym, że informacje o umowach przekazuje się, jeżeli podmiot zobligowany do ich złożenia wiedział albo mógł wiedzieć, przy zachowaniu należytej staranności, o wspomnianych udziałach albo o posiadaniu przez nierezydenta przedsiębiorstwa, oddziału czy przedstawicielstwa na terytorium Polski.

Nie wszystkie transakcje wymagają złożenia ORD-U. Dwie pierwsze grupy wymienionych podmiotów uwzględniają umowy, które zostały zawarte w roku podatkowym z tym samym nierezydentem, a wynikająca z nich suma należności albo suma zobowiązań przekroczyła równowartość 300.000 euro. W przypadku transakcji z nierezydentem posiadającym w Polsce przedsiębiorstwo, oddział lub przedstawicielstwo wykazuje się umowy, w których jednorazowa wartość należności albo zobowiązań przewyższyła równowartość 5.000 euro. Uwzględnia się nie tylko kwoty wynikające z umów sporządzonych na piśmie. Jeżeli umowa nie ma formy pisemnej albo nie określa wartości należności lub zobowiązań, pod uwagę bierze się kwoty z wystawionych lub otrzymanych faktur albo rachunków potwierdzających zawarcie transakcji. W ORD-U nie wykazuje się umów: zawartych w trybie przepisów o zamówieniach publicznych; objętych tajemnicą państwową lub bankową; związanych z zaspokajaniem zbiorowych potrzeb wspólnot samorządowych; kredytu albo pożyczki podpisanych przez banki i agencje rządowe z osobami wymienionymi w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie informacji podatkowych (objętych zakresem informacji ORD-TK).

Polski przedsiębiorca podpisał w omawianym przypadku umowę na świadczenie usług produkcyjnych z firmą holenderską, z którą nie łączą go powiązania kapitałowe lub kontrolne (nie ma o nich mowy w pytaniu). Firma holenderska jest nierezydentem (jej siedziba mieści się za granicą), ale nie ma w Polsce oddziału (zakładamy, że nie posiada również przedsiębiorstwa lub przedstawicielstwa). Polski przedsiębiorca nie musi w takiej sytuacji wykazać w informacji ORD-U umowy zawartej z firmą z Holandii.

www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Informacje podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.