Gazeta Podatkowa nr 56 (1513) z dnia 12.07.2018
Pokontrolne postępowanie podatkowe
Urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. Zakończyła się ona 4 miesiące temu. Czy urząd skarbowy może jeszcze w związku z tą kontrolą wszcząć postępowanie podatkowe i wydać decyzję określającą wysokość podatku dochodowego?
Urząd skarbowy ma zasadniczo pół roku na wszczęcie pokontrolnego postępowania podatkowego.
Postępowanie podatkowe w sprawie, która była przedmiotem kontroli podatkowej, jest podejmowane wtedy, gdy kontrola wykaże nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych, a uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub dokonanie korekt deklaracji. Urząd skarbowy ma na rozpoczęcie postępowania 6 miesięcy od zakończenia kontroli podatkowej. Wynika tak z art. 165b § 1 Ordynacji podatkowej. Kontrola podatkowa kończy się w dniu doręczenia kontrolowanemu protokołu dokumentującego jej przebieg. Datą rozpoczęcia postępowania podatkowego z urzędu jest dzień doręczenia podatnikowi postanowienia o jego wszczęciu. Termin podjęcia pokontrolnego postępowania podatkowego zaczyna więc biec w dniu doręczenia podatnikowi protokołu kontroli, a kończy w dniu doręczenia mu postanowienia o wszczęciu postępowania podatkowego. Podatnik ma obowiązek zawiadomić urząd skarbowy o każdej zmianie swojego adresu dokonanej w ciągu pół roku od zakończenia kontroli podatkowej, w toku której ujawniono nieprawidłowości. W razie niedopełnienia tego obowiązku postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego uznaje się za doręczone pod dotychczasowym adresem. Przewiduje to art. 291b Ordynacji podatkowej.
Postępowanie podatkowe może być wszczęte po upływie pół roku od zakończenia kontroli tylko w dwóch przypadkach. Po pierwsze, jeżeli podatnik dokona ponownej korekty deklaracji, w której nie zostaną uwzględnione nieprawidłowości ujawnione w trakcie kontroli podatkowej. Po drugie, wtedy gdy urząd skarbowy otrzyma od organów podatkowych lub innych organów informacje uzasadniające przeprowadzenie postępowania podatkowego. Za taką informację uznaje się wiadomość, która może mieć wpływ na wymiar podatku, a nie była znana w czasie kontroli podatkowej.
Przykład Urząd skarbowy przeprowadził u podatnika kontrolę podatkową w zakresie PIT za 2016 r. Protokół dokumentujący jej przebieg został doręczony podatnikowi 2 lipca 2018 r. Kontrola wykazała szereg nieprawidłowości. Podatnik nie zgadza się jednak z nimi i nie zamierza korygować zeznania podatkowego za 2016 r. Urząd skarbowy może więc podjąć pokontrolne postępowanie podatkowe. Termin jego wszczęcia (doręczenia postanowienia) upłynie 2 stycznia 2019 r. |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|