Gazeta Podatkowa nr 51 (1717) z dnia 25.06.2020
Pełnomocnictwo dla członka rodziny podatnika
Mam zaległości w podatku PIT. Chciałbym ubiegać się o ich umorzenie ze względu na trudną sytuację finansową. Czy brat może w moim imieniu złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o przyznanie takiej ulgi i reprezentować mnie w postępowaniu podatkowym?
TAK. Członek rodziny może reprezentować podatnika w postępowaniu przed urzędem skarbowym.
Podatnik ma prawo występować w sprawach podatkowych przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jego osobistego działania. Pełnomocnikiem może być osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Taką zdolność mają osoby pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione. Pełnomocnikiem może być każdy, kto spełnia to kryterium, np. brat podatnika.
Do reprezentowania podatnika w konkretnej sprawie, np. w postępowaniu dotyczącym umorzenia zaległości podatkowych, wystarczy pełnomocnictwo szczególne (PPS-1). Takie pełnomocnictwo upoważnia do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Jego ustanowienie jest skuteczne od dnia zawiadomienia organu podatkowego. Pełnomocnictwo szczególne może być udzielone na piśmie, w formie dokumentu elektronicznego lub zgłoszone ustnie do protokołu. Wskazuje tak art. 138e § 2 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.). Pełnomocnictwo pisemne należy złożyć do akt sprawy w oryginale lub jako notarialnie poświadczony odpis. Dozwolone jest, aby pełnomocnik okazał oryginał lub notarialnie poświadczony odpis pełnomocnictwa, a organ podatkowy sporządził urzędową kopię i dołączył ją do akt sprawy. Pełnomocnictwo w formie elektronicznej przesyła się na skrzynkę podawczą właściwego organu podatkowego za pośrednictwem platformy ePUAP. Musi być ono podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym. W razie potrzeby organ podatkowy dołącza do akt sprawy wydruk pełnomocnictwa szczególnego przesłanego przez internet. Zgodność wydruku z dokumentem elektronicznym potwierdza, w formie adnotacji, urzędnik dokonujący wydruku.
Druk PPS-1 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Złożenie pełnomocnictwa szczególnego podlega, co do zasady, opłacie skarbowej. Wynosi ona 17 zł. Obowiązek zapłaty opłaty skarbowej nie występuje jednak w przypadku udzielenia pełnomocnictwa członkowi najbliższej rodziny, tj. małżonkowi, wstępnemu (np. rodzicowi), zstępnemu (np. dziecku) lub rodzeństwu. Wynika to z części IV załącznika do ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1000 ze zm.), zawierającego wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|