Gazeta Podatkowa nr 53 (2032) z dnia 3.07.2023
Zakres pełnomocnictwa szczególnego
Urząd skarbowy przeprowadził w mojej firmie kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczenia VAT. Reprezentował mnie pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym. Otrzymałem postanowienie o wszczęciu pokontrolnego postępowania podatkowego. Czy nie powinno być ono doręczone pełnomocnikowi ustanowionemu na etapie kontroli podatkowej?
NIE. Postanowienie o wszczęciu pokontrolnego postępowania podatkowego doręcza się stronie postępowania, a nie pełnomocnikowi szczególnemu.
Urząd skarbowy wszczyna kontrolę podatkową z urzędu. Jeżeli wykaże ona nieprawidłowości co do wywiązywania się przez podatnika z obowiązków wynikających z przepisów podatkowych i uchybienia te nie zostaną w całości usunięte poprzez złożenie deklaracji lub korekty deklaracji, wszczynane jest pokontrolne postępowanie podatkowe. Urząd skarbowy przystępuje do niego z urzędu. Datą rozpoczęcia postępowania podatkowego jest dzień doręczenia stronie postanowienia o jego wszczęciu.
Podatnika może w toku kontroli oraz postępowania podatkowego reprezentować pełnomocnik. Pełnomocnik posiadający pełnomocnictwo szczególne (PPS-1) jest uprawniony do działania w określonej sprawie podatkowej lub innej wskazanej sprawie należącej do właściwości organu podatkowego. Pełnomocnictwo to trzeba przedłożyć na potrzeby danej sprawy - do akt sprawy. NSA w uchwale z dnia 25 kwietnia 2022 r., sygn. akt II FPS 1/22, rozstrzygnął, że pełnomocnik ma obowiązek legitymować się pełnomocnictwem szczególnym odrębnie w każdej procedurze przewidzianej w Ordynacji podatkowej. Pełnomocnictwo złożone w sprawie "głównej" obejmuje również występowanie w tzw. sprawach wpadkowych, tj. o charakterze akcesoryjnym względem sprawy "głównej". Kontrola i postępowanie podatkowe to dwie odrębne procedury.
Konieczne jest więc złożenie pełnomocnictwa szczególnego do akt sprawy w postępowaniu podatkowym, chociażby zostało ono wcześniej przedłożone do akt kontroli podatkowej, a z jego treści wynikało, że obejmuje umocowanie do reprezentowania podatnika w obu tych procedurach. Urząd skarbowy prawidłowo więc doręczył postanowienie o wszczęciu pokontrolnego postępowania podatkowego stronie, a nie pełnomocnikowi. Pełnomocnik może przystąpić do postępowania podatkowego na podstawie pełnomocnictwa szczególnego po przedłożeniu tego pełnomocnictwa do akt sprawy.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Postępowanie podatkowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|