ordynacja podatkowa, kontrola podatkowa, zobowiązania podatkowe, interpretacja podatkowa, KAS
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 60 (1517) z dnia 26.07.2018

Kontrola podatkowa bez uprzedniego zawiadomienia

Kilka dni temu została u mnie wszczęta kontrola podatkowa w zakresie VAT. Nie otrzymałem wcześniej zawiadomienia o zamiarze jej przeprowadzenia. Czy urząd skarbowy może wszcząć kontrolę podatkową bez zapowiedzi?

TAK. Urząd skarbowy może w wyjątkowych sytuacjach przystąpić do kontroli podatkowej bez uprzedniego doręczenia podatnikowi zawiadomienia o zamiarze jej wszczęcia.


Urząd skarbowy podejmuje kontrole podatkowe z urzędu.


Urząd skarbowy, co do zasady, uprzedza o zamiarze przeprowadzenia kontroli podatkowej poprzez doręczenie podatnikowi zawiadomienia na formularzu ZAW-K. Określa w nim m.in. zakres kontroli, rodzaj sprawdzanego podatku, okres objęty weryfikacją. Kontrola podatkowa może zacząć się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia podatnikowi zawiadomienia. Dopuszczalne jest przystąpienie do kontroli podatkowej przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Wymaga to jednak - pisemnej albo ustnej - zgody lub wniosku podatnika. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w ciągu 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, jej podjęcie wymaga ponownego zawiadomienia.

Urząd skarbowy nie zawsze jednak ma obowiązek uprzedzić o weryfikacji rozliczeń podatkowych. Przypadki, w których nie otrzyma się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, zostały wskazane w art. 282c Ordynacji podatkowej, a w odniesieniu do przedsiębiorców - także w art. 48 ust. 11 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2018 r. poz. 646). Zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej nie jest doręczane m.in. wtedy, gdy kontrola dotyczy zasadności zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, w rozumieniu ustawy o VAT, ma charakter doraźny i odnosi się do ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej bądź jej przeprowadzenie jest niezbędne dla przeciwdziałania przestępstwu skarbowemu czy wykroczeniu skarbowemu lub zabezpieczenia dowodów ich popełnienia.

Przedsiębiorca, po rozpoczęciu niezapowiedzianej kontroli podatkowej, musi być poinformowany, dlaczego nie został o niej uprzedzony. Uzasadnienie przyczyny braku zawiadomienia umieszcza się ponadto w protokole kontroli. Jeżeli nie było podstaw do wszczęcia niezapowiedzianej kontroli podatkowej, przedsiębiorca ma prawo złożyć pisemny sprzeciw na podstawie art. 59 Prawa przedsiębiorców. Wniesienie sprzeciwu nie jest dopuszczalne, w przypadku gdy urząd skarbowy przeprowadza kontrolę, powołując się na konieczność przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego czy zabezpieczenia dowodów ich dokonania. Sprzeciw, zawierający uzasadnienie, wnosi się do naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli. Przedsiębiorca musi ponadto o jego złożeniu zawiadomić na piśmie kontrolujących. Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych oraz biegu czasu trwania kontroli.

www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Kontrola podatkowa i celno-skarbowa:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.