ordynacja podatkowa, kontrola podatkowa, zobowiązania podatkowe, interpretacja podatkowa, KAS
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 88 (920) z dnia 31.10.2012

Sprzedaż samochodu z zastawem skarbowym

Urząd skarbowy ustanowił na moim samochodzie zastaw skarbowy. Czy mogę sprzedać ten samochód? Czy kupujący odpowiada za zaległości podatkowe zabezpieczone zastawem skarbowym?

Zastaw skarbowy przysługuje Skarbowi Państwa oraz jednostkom samorządu terytorialnego. Służy zabezpieczeniu spłaty zaległości podatkowych stanowiących ich dochód, odsetek za zwłokę należnych od tych długów oraz zobowiązań podatkowych powstałych z dniem doręczenia decyzji ustalających ich wysokość. Mogą być nim obciążone będące własnością podatnika oraz stanowiące współwłasność łączną jego i małżonka rzeczy ruchome oraz zbywalne prawa majątkowe, które mają określoną wartość. Obecnie wartość poszczególnych rzeczy lub praw, w dniu ustanowienia zastawu, musi wynosić co najmniej 11.900 zł.


Zastaw skarbowy powstaje z dniem wpisu do rejestru zastawów skarbowych.


Rzecz lub prawo majątkowe obciążone zastawem skarbowym pozostają "w rękach" podatnika. Może ich używać i nimi rozporządzać - w tym zbyć. Zastaw skarbowy jest bowiem skuteczny wobec każdorazowego właściciela, a mówiąc ściślej wobec każdoczasowego uprawnionego, któremu przysługuje prawo będące przedmiotem zastawu. Wynika to z art. 42 § 3 Ordynacji podatkowej. Sytuację taką potocznie określa się mianem: "zastaw idzie za rzeczą". Fiskus może bowiem dochodzić spłaty zobowiązań podatkowych z przedmiotu zastawu skarbowego, nawet gdy ten przedmiot nie należy już do podatnika. Rzecz lub prawo majątkowe musi być własnością podatnika w chwili ustanowienia zastawu skarbowego.

Zaspokojenie z przedmiotu zastawu skarbowego następuje w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Stanowi tak art. 42 § 7 Ordynacji podatkowej. SN w uchwale z dnia 7 maja 2010 r., sygn. akt III CZP 20/10 uznał, że przepis ten należy stosować zarówno w przypadku, gdy właścicielem przedmiotu zastawu skarbowego jest podatnik, jak i wtedy, gdy jest nim osoba niezobowiązana do spełnienia świadczenia podatkowego. Zaspokojenie z przedmiotu zastawu skarbowego następuje na podstawie administracyjnego tytułu wykonawczego wydanego przeciwko podatnikowi także wtedy, gdy właścicielem tego przedmiotu nie jest już podatnik. Przedmiot zastawu skarbowego należy bowiem traktować jako zajęty w rozumieniu przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wpis zastawu skarbowego do rejestru oraz zawiadomienie podatnika o jego dokonaniu pełni podobną rolę jak w przypadku zajęcia ruchomości - sporządzenie protokołu zajęcia i doręczenie jego odpisu zobowiązanemu.

www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.