ordynacja podatkowa, kontrola podatkowa, zobowiązania podatkowe, interpretacja podatkowa, KAS
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 17 (1371) z dnia 27.02.2017

Zwrot nadpłaty przekazem pocztowym

Starsze małżeństwo rozlicza się wspólnie z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2016 r. (składając PIT-37). Nadpłatę wynikającą z zeznania podatkowego, wynoszącą 500 zł, małżonkowie chcą otrzymać przekazem pocztowym. Nie posiadają bowiem rachunku bankowego (wspólnego lub indywidualnych). W jaki sposób powinni zgłosić urzędowi skarbowemu, że nadpłatę podatku chcą otrzymać przekazem pocztowym?

Efektem łącznego opodatkowania dochodów przez małżonków może być napłata podatku dochodowego od osób fizycznych. Wierzytelność o zwrot tej kwoty jest solidarna. Stanowi tak art. 92 § 3 Ordynacji podatkowej.

Do wierzytelności o zwrot "wspólnej" nadpłaty stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego o wierzytelnościach cywilnoprawnych. Wynika z nich, że dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z wierzycieli solidarnych, a przez zaspokojenie któregokolwiek z nich dług wygasa względem wszystkich. Dłużnik ma prawo spełnić świadczenie, według swego wyboru, do rąk któregokolwiek z wierzycieli. Urząd skarbowy może więc zwrócić "wspólną" nadpłatę podatku dochodowego jednemu małżonkowi, co powoduje wygaśnięcie wierzytelności drugiego.

Osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej nadpłata może być przelana na konto, zwrócona przekazem pocztowym albo wypłacona w kasie urzędu skarbowego lub podmiotu zajmującego się jego obsługą kasową. Wynika to z art. 77b § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy zwraca nadpłatę w pierwszej kolejności przelewem na konto wskazane przez podatnika (zgłoszone w trybie właściwym dla jego statusu ewidencyjnego), a jeżeli okaże się to niemożliwe - przekazem pocztowym. Wypłaty pieniędzy w kasie dokonuje się natomiast na żądanie podatnika. Wyjątek stanowi nadpłata nieprzekraczająca 23,20 zł (dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym). Taka kwota może być przelana na konto, ale jeżeli podatnik go nie wskaże, wypłata następuje w kasie. Przekaz pocztowy jest w tym przypadku wykluczony.

Małżonkowie, o których mowa w pytaniu, chcą przekazem pocztowym otrzymać nadpłatę wynikającą z ich wspólnego zeznania podatkowego za 2016 r. Nie muszą składać w tej sprawie wniosku. Urząd skarbowy bez wniosku przekaże im pieniądze przekazem pocztowym. Nadpłata przekracza 23,20 zł, a nie ma możliwości zwrotu jej w formie bezgotówkowej. Małżonkowie nie zgłosili bowiem urzędowi skarbowemu żadnego konta (nie posiadają wspólnego lub indywidualnych rachunków bankowych). Należy jednak pamiętać, że nadpłata zwracana przekazem pocztowym pomniejszana jest o koszty jej zwrotu.

www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Zobowiązania podatkowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.