
Gazeta Podatkowa nr 7 (2195) z dnia 23.01.2025
Korekta rozliczenia po zmianie urzędu skarbowego
Spółka z o.o. podlegała do końca 2024 r. pod właściwy miejscowo (zwykły) urząd skarbowy, a ze względu na przychód uzyskany w 2023 r. przeszła z dniem 1 stycznia 2025 r. do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. Musi złożyć korektę części deklaracyjnej pliku JPK_V7M za październik 2024 r. (rozliczenie nie jest przedmiotem czynności sprawdzających, postępowania podatkowego czy kontroli). Do którego urzędu skarbowego należy przesłać korektę pliku?
Korektę rozliczenia składaną po zmianie urzędu skarbowego, ale za okres rozliczeniowy upływający przed tą zmianą, należy przekazać do nowego urzędu skarbowego, czyli w omawianym przypadku do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego (właściwego od 1 stycznia 2025 r.).
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe obsługują m.in. osiągające wielomilionowe przychody osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (z wyłączeniem spółek cywilnych), inne niż wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1-14 rozporządzenia MFFiPR w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz. U. z 2020 r. poz. 2456). Te podmioty, które w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej co najmniej 3 mln euro i nieprzekraczającej 50 mln euro, rozliczają się w jednym z 19 wyspecjalizowanych urzędów skarbowych właściwych według swojej siedziby. Podmioty, które w roku podatkowym osiągnęły przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości w walucie polskiej przekraczającej 50 mln euro, podlegają pod Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy. Właściwe wyspecjalizowane urzędy skarbowe przejęły z dniem 1 stycznia 2025 r. obsługę podatników, którzy wymagany przychód netto uzyskali w 2023 r.
Regułą jest, że jeżeli po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem właściwym miejscowo w sprawach dotyczących poprzednich lat podatkowych lub innych okresów rozliczeniowych jest organ właściwy po zaistnieniu tych zdarzeń. Zasady tej nie stosuje się, gdy zdarzenie powodujące zmianę organu podatkowego ma miejsce w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego. W takiej sytuacji organ właściwy w dniu wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego do określenia albo ustalenia wysokości zobowiązania podatkowego pozostaje właściwy we wszystkich sprawach związanych z tą należnością. Podobnie jest w przypadku wystąpienia zdarzenia powodującego zmianę organu podatkowego po kontroli podatkowej. Organem właściwym w sprawie dotyczącej kontroli pozostaje organ właściwy w dniu jej wszczęcia. Wynika to z art. 18a i art. 18b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|