ordynacja podatkowa, kontrola podatkowa, zobowiązania podatkowe, interpretacja podatkowa, KAS
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 38 (1809) z dnia 13.05.2021

Nowy adres zamieszkania przedsiębiorcy

Prowadzę działalność gospodarczą na podstawie wpisu w CEIDG. Jestem podatnikiem VAT. Mam nowy adres zamieszkania. Nie powoduje to jednak zmiany urzędu skarbowego. Czy muszę to zgłosić w urzędzie skarbowym?

TAK. Przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić zmianę miejsca zamieszkania, niepokrywającego się z adresem zameldowania, nawet jeżeli nie powoduje to zmiany urzędu skarbowego.


Aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego należy dokonać w terminie 7 dni od dnia zmiany danych.


Miejsce zamieszkania należy do danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym osób fizycznych - także prowadzących działalność gospodarczą. Adres ten jest podstawowym kryterium ustalenia właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną rozlicza się z tytułu PIT i VAT zasadniczo w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania, a nie prowadzenia działalności gospodarczej. Miejsca zamieszkania nie należy utożsamiać z adresem zameldowania. Przyjmuje się, że miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejscowość ta stanowi centrum jej interesów życiowych i majątkowych. Meldunek służy jedynie administracyjnemu potwierdzeniu faktu stałego lub czasowego pobytu danej osoby w określonym lokalu.

Każdy podatnik zgłasza zmianę miejsca zamieszkania, niepokrywającego się z adresem zameldowania, we własnym zakresie i w trybie właściwym dla swojego statusu ewidencyjnego. Przedsiębiorca wpisany w CEIDG dokonuje aktualizacji za pośrednictwem CEIDG. CEIDG prześle nowy adres zamieszkania do wskazanego przez niego urzędu skarbowego.

Przedsiębiorca (podatnik VAT) nie musi natomiast w omawianym przypadku dokonać aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Aktualizacja VAT-R jest konieczna, jeżeli zmieniły się informacje niepodawane w ramach zgłoszenia identyfikacyjnego (nieobjęte obowiązkiem aktualizacji na podstawie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników), np. sposób rozliczania podatku VAT. Aktualizacji należy dokonać w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana. Zmian w zakresie informacji objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym nie trzeba natomiast zgłaszać na VAT-R, chyba że powodują one zmianę właściwości urzędu skarbowego. Stanowi tak art. 96 ust. 12 ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.). Zmiana adresu zamieszkania podatnika, która nie skutkuje przejściem do innego urzędu skarbowego, nie wymaga więc aktualizacji zgłoszenia VAT-R.

www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Vademecum Podatnika - podstawowe informacje dotyczące podatków

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.