Gazeta Podatkowa nr 17 (1579) z dnia 28.02.2019
Zmiana urzędu skarbowego w wyniku postępowania podatkowego
Spółka z o.o. rozliczała się do tej pory w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na swoją siedzibę. Ten urząd skarbowy wszczął postępowanie podatkowe w zakresie VAT, w trakcie którego uznał, że spółka z o.o. powinna podlegać pod wyspecjalizowany urząd skarbowy. Czy urząd mógł w takim trybie nakazać nam zmianę urzędu skarbowego?
Przesłanki świadczące o tym, że podatnik podlega pod wyspecjalizowany urząd skarbowy mogą być stwierdzone przy okazji weryfikacji jego rozliczeń podatkowych przez urząd skarbowy właściwy miejscowo.
Wyspecjalizowane urzędy skarbowe obsługują podmioty o istotnym znaczeniu gospodarczym. Podatnicy, których zalicza się do tej kategorii, zostali wymienieni w § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie niektórych podatników i płatników, w odniesieniu do których zadania są wykonywane przez naczelnika urzędu skarbowego innego niż właściwy miejscowo (Dz. U. z 2017 r. poz. 437). Można ich podzielić na trzy grupy. Do pierwszej należą podmioty o określonej strukturze organizacyjnej, np. podatkowe grupy kapitałowe, banki czy fundusze inwestycyjne. Drugą grupę stanowią osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej z zagranicznymi powiązaniami, np. są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta lub nierezydent dysponuje co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu. Trzecia grupa to firmy osiągające wysokie przychody. Chodzi o osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, których roczny przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług wynosi równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 mln euro. Przychód ustala się na podstawie sprawozdania finansowego, a gdy to niemożliwe - w oparciu o zeznanie podatkowe CIT, w ostateczności - pod uwagę bierze się wielkość netto dokonanej dostawy towarów i świadczenia usług wynikającą z deklaracji VAT.
Podatnicy z pierwszej grupy od początku działalności podlegają pod wyspecjalizowany urząd skarbowy. Natomiast podatnicy (płatnicy) zaliczani do drugiej i trzeciej grupy przechodzą do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego po stwierdzeniu - w zasadzie we własnym zakresie - istnienia przesłanek obligujących ich do tego. Składają wówczas w dotychczasowym urzędzie skarbowym pisemne zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego. Organy podatkowe przestrzegają jednak z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Właściwość rzeczowa i miejscowa jest ustalana z uwzględnieniem również zakresu zadań i terytorialnego zasięgu działania organów podatkowych, określonych na podstawie odrębnych przepisów. Obliguje do tego art. 15 Ordynacji podatkowej. Urząd skarbowy może więc w trakcie czynności sprawdzających, kontroli podatkowej czy postępowania podatkowego stwierdzić, że dany podmiot spełnia warunki przejścia do wyspecjalizowanego urzędu skarbowego, np. ze względu na roczny przychód. Rezultatem jest zmiana przez podatnika urzędu skarbowego - z właściwego miejscowo na wyspecjalizowany.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|