Gazeta Podatkowa nr 59 (1516) z dnia 23.07.2018
UPL-1 w przypadku zmiany urzędu skarbowego
Prowadzę biuro rachunkowe. Klienci upoważniają mnie na podstawie UPL-1 do podpisywania w ich imieniu deklaracji, zeznań i informacji składanych przez internet. Jeden z klientów (przedsiębiorca) zmienił adres zamieszkania i podlega pod inny niż dotychczas urząd skarbowy. Czy w związku z tym trzeba do nowego urzędu skarbowego przesłać UPL-1?
NIE. Zmiana miejsca zamieszkania, w wyniku której podatnik podlega pod inny niż dotychczas urząd skarbowy, nie pociąga za sobą obowiązku ponownego złożenia UPL-1.
Druk UPL-1 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Ordynacja podatkowa.
Podatnik ma prawo ustanowić pełnomocnika do podpisywania deklaracji podatkowych składanych przez internet, np. właściciela biura rachunkowego. Pełnomocnictwo sporządza się na formularzu UPL-1. Można je przekazać w formie papierowej lub elektronicznej. Wynika to z art. 80a § 2a i 2b Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.). Papierowy formularz składa się lub wysyła do urzędu skarbowego właściwego dla mocodawcy w sprawach ewidencji podatników i płatników. Właściwość tego urzędu skarbowego ustala się zasadniczo według miejsca zamieszkania w przypadku osób fizycznych lub siedziby - w odniesieniu do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej. Dla podmiotów zagranicznych właściwy jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście. UPL-1 mające formę elektroniczną należy natomiast przekazać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej przez ePUAP.
Konsekwencją zmiany przez osobę fizyczną adresu zamieszkania może być przejście do nowego urzędu skarbowego. Miejsce zamieszkania to bowiem zasadnicze kryterium ustalania właściwości miejscowej organów podatkowych w przypadku osób fizycznych - także przedsiębiorców. Miejsce zamieszkania należy rozumieć jako miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu, stanowiąca centrum jej interesów życiowych i majątkowych. Nie musi ono pokrywać się z adresem zameldowania. Przeprowadzka, w wyniku której podatnik podlega pod inny niż dotychczas urząd skarbowy, nie wiąże się jednak z obowiązkiem złożenia w nowym urzędzie skarbowym ponownie UPL-1. Taka zmiana nie anuluje pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji. UPL-1 przedłożone w dotychczasowym urzędzie skarbowym pozostaje ważne - do upływu okresu, na jaki zostało udzielone, albo bezterminowo. Pełnomocnik może na jego podstawie podpisywać po przeprowadzce podatnika wszystkie deklaracje, zeznania, informacje czy zgłoszenia przekazywane do różnych organów podatkowych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Nadal będzie rozpoznawany przez system jako osoba upoważniona do podpisywania tych dokumentów w imieniu mocodawcy.
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.12.2024 (czwartek)
09.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|