Gazeta Podatkowa nr 10 (1364) z dnia 2.02.2017
Urząd skarbowy właściwy w zakresie PIT i VAT
Osoba fizyczna prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Firma mieści się w innym mieście niż to, w którym mieszka. W którym urzędzie skarbowym ma rozliczać się z tytułu PIT i VAT: właściwym według miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, czy adresu zamieszkania?
Podstawowym kryterium ustalania właściwości miejscowej urzędu skarbowego jest miejsce zamieszkania albo adres siedziby podatnika. Wynika to z art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej.
Wprowadzono jednak zastrzeżenie, że wspomnianą zasadę stosuje się, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej. Regulacje podatkowe nie przewidują w tym zakresie wielu odstępstw. PIT rozliczany jest w urzędzie skarbowym ustalonym zasadniczo według miejsca zamieszkania podatnika na terytorium Polski, a w przypadku jego braku - według miejsca pobytu. Urząd skarbowy właściwy w sprawach VAT dla osób fizycznych określa się ze względu na miejsce zamieszkania, a dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby. Wyjątki są nieliczne. Organem podatkowym właściwym w zakresie VAT dla podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, a dla podatników rozliczających za pośrednictwem systemu MOSS - Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego. Wybrane kategorie podmiotów podlegają ponadto pod tzw. wyspecjalizowane urzędy skarbowe.
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną rozlicza się z tytułu PIT i VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania, a nie prowadzenia działalności gospodarczej. Miejsca zamieszkania nie należy przy tym utożsamiać z adresem zameldowania. Przyjmuje się, że miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu. Miejscowość ta stanowi centrum jej interesów życiowych i majątkowych. Miejsce zamieszkania nie musi pokrywać się z adresem zameldowania. Meldunek to czynność administracyjna służąca potwierdzeniu faktu stałego lub czasowego pobytu danej osoby w określonym lokalu.
Przykład Osoba fizyczna, mieszkająca w Skwierzynie, zakłada działalność gospodarczą. Urzędem skarbowym właściwym miejscowo dla osób mających miejsce zamieszkania w Skwierzynie jest Urząd Skarbowy w Międzyrzeczu. Działalność gospodarcza będzie prowadzona w Gorzowie Wlkp. (urzędem skarbowym właściwym miejscowo jest Urząd Skarbowy w Gorzowie Wlkp.). Przedsiębiorca będzie rozliczał się z tytułu PIT i VAT w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania, czyli w Urzędzie Skarbowym w Międzyrzeczu. Ma jednak obowiązek zgłosić na potrzeby administracji podatkowej (w ramach wniosku CEIDG-1) poza adresem miejsca zamieszkania, także adresy prowadzenia działalności (główny i dodatkowe). |
www.OrdynacjaPodatkowa.pl - Organy podatkowe i ich właściwość:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|